Johnson College holds graduation ceremonies | Education and learning

Christina Wilkins

Johnson Higher education conferred far more than 160 levels on graduates at graduation exercises held Tuesday at the Circle Push-In in Dickson City. Candy Frye, director of new organization progress at A. Pickett Construction Inc. and Johnson School graduate, gave the graduation tackle. Levels ended up offered by Katie Leonard, […]

Johnson Higher education conferred far more than 160 levels on graduates at graduation exercises held Tuesday at the Circle Push-In in Dickson City.

Candy Frye, director of new organization progress at A. Pickett Construction Inc. and Johnson School graduate, gave the graduation tackle. Levels ended up offered by Katie Leonard, Ed.D., president and CEO of Johnson College or university, and lawyer Marianne Gilmartin, chairman of the board of administrators.

Scholar speakers had been Jessica Bodt, a graduate of the radiologic technology program, and recipient of the Johnson University Award for Educational Excellence in the Affiliate in Science applications, and David Weaver, a graduate of the heating, air flow and air conditioning technologies program, and recipient of the Johnson Higher education Award for Academic Excellence in the Associate in Used Science plans. These awards figure out the learners with the maximum grade place regular in every degree classification.

Matt Cirba, Johnson College or university laptop or computer details technological innovation software teacher and alumnus of the course of 2009, gave the alumni deal with to the freshly graduated Johnson School class of 2021.

Area graduates Affiliate IN SCIENCE

Laptop data technological know-how: Cesar Acosta, Scranton Zachary Allen, Scott Twp. George G. Campbell, Scranton Pablo Correa, Moosic Brandon David Emmett, Carbondale Michael B. Frazier, South Abington Twp. Matthew Glancey, Scranton Evan Kleinert, Greeley Shane Alexander McHugh, Scranton Michael Moran, Clarks Summit Joseph L. Rosencrans II, Mayfield Colby Southivong, Scranton and Henry Lewis Trapp IV, Scott Twp.

Actual physical therapist assistant: Kendra Marie Bendyk, Enjoyable Mount William Bennett, Dunmore Kayla Hill, Scranton Connor Kranick, Jessup Garett Michael Mowry, Laceyville and Zachary K. Sopko, Carbondale.

Radiologic engineering: James M. Brooks, Covington Twp. David Herne, Blakely Amanda M. Jablonski, Bushkill Amber Renee Lindsey, Hallstead Mackenzie A. Munley, Archbald John T. Werner, South Abington Twp and Arkadiusz Zwiercan, Moscow.

Veterinary technological know-how: Faith L. Dermody, Dalton Marissa Rose Doty, Clarks Summit Mikayla A. Ely, Factoryville Laea Marie Figula, Archbald Brittany Elise Garner, Clarks Summit Ashlyn Marie Kilvitis, Taylor Haley Korfmann, Dingmans Ferry Abigail Kudrich, Moscow and Khira L. Wudarski, Clarks Summit.

Associate IN Utilized SCIENCE

State-of-the-art producing technology: Adam A. Berardelli, Dickson City Samuel Asa Hopkins, Honesdale Gabriel Martelli, South Abington Twp. and Jared W. Mauro, Carbondale.

Architectural drafting and design technology: Bailey R. Bannon, Scranton Jake Osbourne, Jermyn Sydney Anne Swan, Tunkhannock Trevor Dore Troiani, Peckville and Dominick Verrastro, Peckville.

Automotive technological know-how: Zachary Blockberger, Peckville James Folenta, Greentown Mitchell Griffin, Eynon Emily Lozinger, Clarks Summit Shamir Pradhan, Scranton and Jonathan Wilga, Scranton.

Biomedical gear technological innovation: Justin Anderson, Extended Pond Richard K. Ayers, Peckville Alissa A. Feliciano, Hard work and Shea Connor Kelly, Gouldsboro.

Carpentry and cabinetmaking engineering: William Scott Cardone, Clarks Summit Justin Grier, Scranton Christopher Kakareka, Elmhurst Twp. Camryn Kuchak, Clifton Twp. Jason Walter Phillips Jr., Taylor Thomas Rosar Jr., Carbondale and Corey Smith, Scranton.

Diesel truck technological innovation: Michael Cicerini, Jefferson Twp. Zachary Paul Hessey, Nicholson Alan R. Kellam Jr., Starlight Dominic Motta, Pocono Lake Kathryn I. Novajosky, Forest Town Vincent Canio Rubino, Roaring Brook Twp. Walter J. Terry, Richmondale Seth Trichilo, Moscow Michael J Walsh Jr., Carbondale and Thomas M. Zaltauskas, Scranton.

Electrical design and maintenance technological innovation: Avery Billings, Factoryville William T. Bunnell, Honesdale Dylan Burns, Peckville Charles M. DeNapoli, Dunmore Brandon John Dougherty, South Abington Twp. Jacob William Evancho, Jefferson Twp. Keith J. Feduchak Jr., Carbondale Michael D. Giannetta III, Moscow Donovan Hamilton, Lake Ariel Al-Maurice Ingram, Dunmore Matthew Jarvis Lawrence, Scranton Michael Joseph McIntyre, Scranton Nicholas Anthony Panunzio, Dunmore Steven Paszek Jr., Scranton Tyler David Skibinski, Scranton Justin Skutack, Falls Shawn Martaigra Smith Jr., Scranton Jakob Snopkowski, Scranton Evan Keith Snyder, Beach Lake James Patrick Sommers, Scranton Ian Stevens, Clarks Summit Calvin John Derek Sutcliffe, Taylor Samuel Talarico, Dunmore Mark A. Tolerico, Carbondale and Chase Williams, Greenfield Twp.

Electronic engineering technology: Jamie John Cramer, Taylor Michael Paul Lynn, South Abington Twp. and Stephen Speed, Scranton.

Heating ventilation and air conditioning technological know-how: Nicholas Marc Benetos, Wallenpaupack Robert Conlan Buck, Dalton Anthony James Bucklaw, Carbondale Frank J. Buono Jr., Clarks Green Connor Clauss-Walton, Scott Twp. Tyler Paul Davies, Archbald Adam C. Eiden, Moosic Michael Francis, Dunmore Matthew J. Froelick, Thornhurst Janet L. Gibbons, Scranton Edon Ismajlaj, Dunmore Colton J. McDonald, Waymart Robert McMynne, Dunmore Timothy Menichini, Blakely David G. Weaver, Carbondale and Mike Williams Jr., Tunkhannock.

Certificate Program

Diesel preventative maintenance know-how: Skyler Jared McCloud, White Mills.

Welding technology: Benjamin Arendt, Clarks Summit Justin Cheresko, Scott Twp Samuel Cox, Dunmore Calvin J. Hedgelon, Honesdale Austin Jorgensen, Hop Bottom Brandon Tyrone Keith, Scranton Kole John Kerber, Damascus Rebeccah King, Moscow Emmanuel Lucero, Blakely Dane Francis McLaughlin, Covington Twp. John Notarianni, Dunmore Nicholas Price tag, Scott Twp Dale E. Soden, Honesdale Tommaso R. Tamberelli, Clarks Summit Robert Wilcox, South Gibson and Joseph N. Yarbrough, Dickson Metropolis.

Next Post

Trillions Of Cicada Aiming To Bugout The Northeastern USA And Spur Swarmageddon Messiness For AI Self-Driving Cars

After 17 years, Brood X is coming out of the ground, causing troubles for human-driven cars and … [+] self-driving cars. getty They are hiding underground and have been growing and maturing, getting ready for their grand unveiling that takes place just for a few weeks, doing so every 17 […]

Subscribe US Now